Kontakt

PRAVÝ SMALT
Ing. Veronika Šeďová
Hvězdová 13 Brno 60200
+420 608 081 716
veronika@pravysmalt.cz

    Časté dotazy

    Připravili jsme pro vás pár odpovědí na často kladené otázky

    Opravování starých smaltovaných znaků je velmi problematické a většinou nevede k úspěchu.

    Při výrobě nového znaku má jamka na smalt určitou hloubku. Po výpalech a odbroušení přebývajícího smaltu tak, aby byla smaltovaná plocha ve stejné rovině jako přihrádky, se vždy odbrousí i jemná vrstva kovu a přihrádka je tak trochu mělčí. Každá desetina milimetru je pro výsledek rozhodující. Při opakovaném celém postupu tedy hrozí velké riziko probroušení smaltu i přihrádek a znehodnocení původního znaku.

    Další problém může vznikat při opětovném vypálení starého smaltu se smaltem novým, kdy při přirozeném chlazení začíná odpadávat starý, nový, nebo oba smalty. Můžou to způsobovat drobné nečistoty, které se dostávají do prasklin i špatné spojení nového smaltu s podkladem. Ne všechny smalty dobře fungují se všemi materiály. U tombaku (měď s malým množstvím zinku) je rozhodující i množství zinku, který dělá při smaltování problém. Některé kovy potřebují speciální smalty vyrobené přesně pro potřeby složení tohoto kovu.

    Pokud jsou dnes staré smalty restaurovány a vypadaná smaltovaná místa nahrazována, jedná se často o dvousložkové studené smalty, díky kterým se dá namíchat takřka identický odstín a vše probíhá za studena. Jde o syntetickou látku, kterou nepoužíváme. Vyrábíme pouze pravé smalty.

    Doporučujeme starý smaltovaný znak s historickou hodnotou schovat do vitrínky a my Vám na váš vůz vyrobíme šperk nový.

    Smalt je vypalován při teplotě okolo 800 °C. Připájením šroubku cínem se této teploty zdaleka nedosahuje a smalt tedy zůstává nepoškozen. Nebezpečí mu hrozí pouze při vyvíjení přílišného tlaku na tvrdé podložce, smalt by mohl popraskat, proto je třeba jej podložit nějakou textilií, nebo měkkou podložkou.

    Další jednoduchá varianta je lepení dvousložkovým epoxidovým lepidlem. V nabídce je široká škála lepidel na kovy, která jsou naprosto spolehlivá a při správné aplikaci nehrozí, že by spoj nebyl dostatečně pevný.

    V případě zájmu a po domluvě Vám uchycení šroubků, nebo špendlíku zajistíme.

    Používáme pravý šperkařský smalt a měď. V minulosti se používal převážně tombak, což je měď s nízkým množstvím zinku, většinou se uvádí do 15 %. Pro smaltovací účely se vyráběl i tombak s 3 – 5 % zinku. Čím větší procento zinku v materiálu je, tím je hůře smaltovatelný. Tento materiál je v dnešní době v podstatě nesehnatelný. Mosaz je kvůli vysokému množství zinku smaltovat nedá.

    Obecně výrobci šperkařského smaltu většinou uvádí jako smaltovatelné kovy měď, zlato a stříbro.

    Obecně se dá říct, že nečistoty odstraní jar a teplá voda. Měď oxiduje a tmavne, což pro někoho může být žádoucí, výrobek získává patinu. Pro obnovení jasu mědi můžeme doporučit Sitol – cídidlo na kovy sklo i zrcadla, který obsahuje i čpavek. Měď krásně vyčistí a vyleští a smalt zůstane nepoškozen. Po použití Sitolu je vždy nutné zbytky důkladně umýt jarem a teplou vodou.

    Cena dopravy se odvíjí od státu, kam je balíček odesílán. Dopravu po ČR přes Zásilkovnu hradíme my. Před odesláním vyžadujeme platbu na účet. Po domluvě před odesláním zašleme fotografii ke schválení.

    Máte zájem o odběr novinek?

    Nebojte se, nemáme čas posílat vám spamy. Jsme příliš zaneprázdněni výrobou originálních smaltů.